** سنجش تراکم استخوان

** سنجش تراکم استخوان

تست سنجش تراکم استخوان در بیمارستان بهبود

تست سنجش تراکم استخوان بیمارستان تخصصی و فوق تخصصی بهبود واقع در زیرزمین اول بیمارستان با بهره گیری از پزشکان مجرب و متخصص و تجهیزات و دستگاه های به روز و پیشرفته آماده ارائه خدمات  به مراجعین محترم می باشد. 

پوکی  و نرمی استخوان از مشکلات رایج در میان ایرانیان دارای سن بیش از ۳۰ سال است . اگر این بیماری خاموش به موقع تشخیص داده شود حتی بعد از شکستگی هم می توان بیماری را درمان کرد . خوشبختانی امروزه روشهای خوبی در دسترس مردم است . دستگاه سنجش تراکم استخوان این امکان را فراهم می سازد که با تشخیص به موقع از شکستگی استخوان ها بر اثر بیماری پوکی استخوان جلوگیری کرد .این بخش در شیفت صبح و عصر فعال می باشد .

تست سنجش تراکم استخوان چیست؟

تست سنجش تراکم استخوان به منظور تشخیص اینکه آیا فرد به پوکی استخوان مبتلاست یا خیر انجام می شود.

در صورت ابتلا به این بیماری، استخوان های فرد ضعیف و دچار کاهش تراکم می شود و شکنندگی آنها افزایش می یابد. این بیماری خاموش است که به این معنی ست که فرد متوجه هیچ علائمی نمی شود. بدون انجام تست سنجش تراکم استخوان ممکن است متوجه ابتلای خود به پوکی استخوان نشوید، مگر اینکه یکی از استخوان هایتان بشکند.

چگونگی انجام تست

تست سنجش تراکم استخوان بدون درد و سریع است و با استفاده از پرتو ایکس (X-ray) تراکم یا ضخامت استخوان های فرد را تخمین می زند.

پرتوهای ایکس مقدار کلسیم و مواد معدنی در بخشی از استخوان فرد را اندازه گیری می کنند. هر چقدر مقدار این مواد معدنی بیشتر باشد بهتر است که به معنی قوی تر و متراکم تر بودن استخوان هاست و احتمال کمتری برای شکسته شدن دارند. از طرفی هر چقدر مواد معدنی کمتر باشد احتمال بیشتر وجود دارد که بر اثر زمین خوردن دچار شکستگی استخوان شوید.

چه کسانی باید این تست را انجام دهند؟

هر شخصی می تواند مبتلا به پوکی استخوان شود اما در میان زنان مسن رایج تر است، البته مردان نیز ممکن است مبتلا به آن شوند. احتمال ابتلا به پوکی استخوان با افزایش سن بیشتر می شود.

قبل از انجام این تست باید به پزشک مراجعه کنید تا در مورد نیاز خود به انجام آن مطمئن شوید. در صورت داشتن هر یک از شرایط زیر باید این تست را انجام دهید:

 1. زنان بالای ۶۵ سال
 2. زنان پس از یائسگی بالای ۵۰ سال
 3. زنان در سن یائسگی و با احتمال بالای شکستگی استخوان
 4. زنان در طی یائسگی و کمتر از سن ۶۵ سال و داشتن علائم دیگر که احتمال ابتلا به پوکی استخوان را افزایش می دهد
 5. مردان بالای ۵۰ سال همراه با دیگر عوامل پوکی استخوان
 6. افرادی که بعد از ۵۰ سالگی دچار شکستگی استخوان شده اند
 7. فرد با بیش از ۱.۵ اینچ کاهش قد مواجه شده است
 8. حالت بدن فرد قوز دار تر شده است
 9. درد کمر و سر استخوان ران بدون هیچ علتی
 10. دوره قاعدگی فرد متوقف شده است و یا نامنظم شده است در حالی که نه باردار است و نه یائسه
 11. فرد عمل پیوند عضو انجام داده است
 12. میزان هورمون فرد کاهش یافته است

بعضی از داروهای تجویزی می تواند منجر به از بین رفتن استخوان ها شود که می توان به گلوکوکورتیکوئیدها، گروهی از داروها که به منظور کاهش التهاب استفاده می شوند، اشاره کرد. در صورت استفاده از داروهای خاصی حتماً قبل از انجام تست تراکم استخوان به پزشک اطلاع دهید.

X